Ирачките сили убија 279 сунитски бунтовници за 24 часа

Од:

Ирачките сили за безбедност во изминатите 24 часа во контраофанзива против сунитските милитанти, предводени од движењето Исламска држава во Ирак и Левант (ИДИЛ) убиле 279 терористи, соопшти денеска портпаролот за безбедност на ирачкиот премиер Нури ал Малики, генерал-полковникот Касем Ата.

На прес-конференција Ата истакна дека Багдад повторно презел иницијатива за враќање на контролата.

Сунитските бунтовници, откако во понеделникот ја почнаа офанзивата, зазедоа една цела провинција и делови од уште три, вклучувајќи го и вториот по големина град Мосул.

Во меѓувреме Сирискиот центар за набљудување на човековите права соопшти дека сириската армија веќе 24 часа врши напади врз базите на ИДИЛ на границата со Сирија.

Центарот прецизираше дека воено-воздухопловните сили на режимот на претседателот Башар ал Асад ги бомбардираат бастионите на групацијата во северните провинции Рака и Хасака.

– Напади првпат се со толку голем интензитет, изјави директорот на Центарот, Рами Абдел Рахман.

Според него активирањето на сириската армија се појаснува со фактот дека ИДИЛ успеал да внесе во земјата тешко оружје и тенкови и теренски возила.

Би можело да ве интересира

Бајден објави дека до крајот на годината завршува американската воена мисија во Ирак

Ана Ололовска

Ал-Кадими: Во Ирак веќе не се потребни американски војници за борбата против ИД

Ана Ололовска

Уапсени организаторите на атентатот на пазарот во Багдад пред Курбан Бајрам

Ана Ололовска

Со дрон нападната американска воена база во ирачки Курдистан, нема повредени

Ана Ололовска

Крвав напад на пазар во Багдад, дваесетина загинати

Ана Ололовска

ВИДЕО: Ново страдање во Багдад – бомба разнесе десетици луѓе кои пазаруваа за Курбан Бајрам

Жарко Настоски

Leave a Comment

nineteen + 16 =