ИД ја презеде одговорноста за вчерашниот смртоносен напад во Сирија

Од:

Исламска држава ја презеде одговорноста за нападот во северна Сирија, во кој вчера загинаа 13 лица, а три беа повредени, соопшти денеска оваа група.

dobivaj vesti na viber

Нападот врз цивилен автобус се случи во провинцијата Рака, која претходно беше под контрола на Исламската држава.

Групата соопшти дека нивните борци го нападнале автобусот со автоматски пушки.

Сириската армија претходно соопшти дека меѓу жртвите има и 11 војници.

Исламска држава прогласи „калифат“ (форма на владеење) што покрива делови од Ирак и Сирија, а главен град беше Рака.

Тие беа поразени во 2019 година, но нивните борци сè уште вршат терористички напади во оваа област.

Би можело да ве интересира

Објавена листа со 15 македонски државјани кои се бореле за ИСИС во Сирија

Катерина Павлова-Николовска

Бројот на загинати мигранти во Сирија се искачи на 94

Ана Ололовска

Бројот на загинати при превртување на чамец кај Сирија се искачи на 60 лица

Ана Ололовска

Дваесет и пет мигранти загинаа во бродолом во близина на Сирија

ОН: Крвавиот конфликт во Сирија може да ескалира

А1он

Со колера заразени 936 лица во Сирија, осуммина починаа

А1он