Хронологија: Најсмртоносни земјотреси во Авганистан во последните две децении

Од:

Најмалку 950 лица досега се водат како загинати во денешниот најсмртоносен земјотрес во Авганистан во последните две децении, соопштија властите.

dobivaj vesti na viber

Оваа земја има долга историја на земјотреси, од кои повеќето се случија во планинскиот регион Хинду Куш, што се граничи со Пакистан.

Бројот на жртви често беше поголем поради оддалеченоста на местата погодени од земјотресите, додека децениската војна ја остави инфраструктурата во лоша состојба.

Британските медиуми го објавија списокот со земјотресите од изминатите две децении во кои се забележани сто или повеќе жртви, а е изготвен со САД.

Хинду Куш, 1991 година.

Во земјотресот во Хинду Куш загинаа 848 лица од Авганистан, Пакистан и Советскиот Сојуз.

Кајен, 1997 година.

Земјотресот со јачина од 7,2 степени според Рихтеровата скала на границата меѓу Авганистан и Иран остави повеќе од 1.500 жртви во двете земји, додека повеќе од десет илјади домови беа целосно уништени.

Тахар, февруари 1998 година.

Во земјотресот во оддалечената североисточна провинција Тахар загинаа повеќе од 2.300 лица, а според некои проценки бројот на жртвите достигнаа и 4.000.

Два земјотреси во Хинду Куш, 2002 година

Вкупно 1.100 луѓе загинаа во двата земјотреси во Хинду Куш во март 2002 година.

Хинду Куш, 2015 година

Земјотресот со јачина од 7,5 степени според Рихтеровата скала е еден од најголемите регистрирани во историјата на Авганистан, а во земјата, како и во соседните Пакистан и Индија беа регистрирани 399 жртви.

Би можело да ве интересира

Најмалку 155 деца загинаа при земјотресот во Авганистан

Ана Ололовска

Се зголемува бројот на жртвите од земјотресот во Авганистан

Ана Ололовска

По земјотресот пристигнува помош во Авганистан

Ана Ололовска

ОН: Немаме капацитет да му помогнеме на Авганистан

А1он

ВИДЕО: Смртниот биланс од катастрофалниот земјотрес се искачи на 950 лица

Ана Ололовска

ВИДЕО: Над 280 загинати и 600 повредени во силниот земјотрес во Авганистан

Ана Ололовска