Холандската Влада пред колективна оставка поради лошо управување на државна помош за згрижување деца

Од:

Холандската Влада на премиерот Марк Руте размислува колективно да поднесе оставка поради извештај во кој се обвинува за лошо управување со субвенциите за згрижување деца, кои илјадници семејства ги втурнаа во финансиска пропаст, инсистирајќи на тоа дека целосно ќе управува со ситуацијата Ковид-19, дури и ако ќе работи во статус на техничка влада.

Парламентарната истрага заклучи минатиот месец дека е направена невидена неправда кон невини семејства, кои беа принудени да вратат десетици илјади евра субвенции, што доведе до невработеност, банкрот или развод.

Руте, кој е на функција од 2010 година, на крајот на минатиот месец рече дека аферата, која трае скоро цела измината деценија, е срамота.

Околу 10.000 семејства добија компензација во износ од најмалку 30.000 евра.

Семејствата оваа недела поднесоа обвиненија против петмина политичари, вклучувајќи ги министерот за финансии Вопке Хоекстра и министерот за економија Ерик Вибес, за нивната улога во лошото управување.

Би можело да ве интересира

Во Холандија судири меѓу демонстранти и полиција, 25 уапсени

Ана Ололовска

Во Холандија прв пат по 75 години воведен полициски час: Казна од 95 евра за секој што ја прекршува оваа мерка

Ана Ололовска

Холандската Влада поднесе колективна оставка

Ана Ололовска

Градоначалничката на Амстердам сака на туристите да им забрани да влегуваат во кафулињата со марихуана

Ана Ололовска

Амстердам планира забрана за марихуана за туристите

Ана Ололовска

Холандскиот премиер призна: Не бевме подготвени за почеток на вакцинацијата

Жарко Настоски