Хамас најавува одговор на одмаздата на Израел

Од:

Лидерот на Хамас, Исмаил Ханја изјави дека неговата група силно ќе одговори на одмаздата што ја спроведува Израел со напади врз цели на Хамас во Појасот Газа.

Во денешната писмена на Ханја се посочува дека палестинскиот народ нема да се предаде и оти нивните милитантни фракции ќе го одвратат непријателот доколку ја мине црвената линија.

Изјавата на лидерот на Хамас доаѓа откако израелската војска денеска соопшти дека почнала напади на цели на Хамас долж Појасот Газа а по ракетниот напад во централен израел, при што се повредени седум лица.

За денешниот напад Израел го обвини Хамас, кој негираше вмешаност.

Би можело да ве интересира

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху е во самоизолација

Ана Ололовска

Парламентарен соработник на Нетанјаху позитивен на коронавирус, не се знае дали и премиерот е инфициран

Ана Ололовска

Се распадна израелскиот сојуз на партии од центарот „Сино и бело”

Ана Ололовска

Ковид-19: Израелската војска и полиција спроведуваат рестриктивни мерки

Ана Ололовска

Бени Ганц избран за претседател на Парламентот на Израел

А1он

Американска компанија извезува лекови на база на марихуана во Израел

Ана Ололовска