Хамас денеска го ослободува првиот американски заложник

Од:

Американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан потврди дека администрацијата на Џо Бајден очекува денеска ослободување на американски заложник, но не потврди за кого станува збор. Саливан изјави за CBS News: „Имаме причина да веруваме дека Американците ќе бидат ослободени денеска. Најмалку еден Американец ќе биде ослободен денеска“.

„Не можам да потврдам кој ќе биде тоа или дека тоа дефинитивно ќе се случи, бидејќи додека не видиме Американец надвор од Газа, безбеден и на крајот во прегратките на неговите најблиски, нема да имаме потврда“, додаде тој.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Американец до смрт ја претепал 5-годишната ќерка, телото го чувал во торба

Израел испраќа тим во Париз на мировни преговори, го предводи шефот на Мосад

ВИДЕО: Напад во Ерусалим, има мртви

(ВИДЕО) Иран ги трие рацете; Хутите ја запленија американската „жолта направа“

Девојче исчезна во Тексас на пат кон училиште, нејзиното тело е пронајдено во река

ВИДЕО: Неухранетоста и болестите ќе доведат до „експлозија на смртност“ кај децата во Газа