Гутереш пред Генералното собрание на ООН: Нашиот свет е во опасност

Од:

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш денеска на светските лидери им порача дека државите се „блокирани од колосална глобална дисфункција“ и не се подготвени или не сакаат да се справат со главните предизвици што ја загрозуваат иднината на човештвото и судбината на планетата.

dobivaj vesti na viber

На отворањето на годишното заседание на Генералното собрание на ОН, Гутереш посочи на војната во Украина, зголемениот број конфликти низ светот, вонредната состојба со климата, лошата финансиска состојба на земјите во развој и назадувањето во спроведувањето на целите на ОН, како што се елиминирањето на екстремната сиромаштија и обезбедување квалитетно образование за сите деца на планетата.

„Нашиот свет е во опасност… и парализиран“, рече Гутереш, но забележа дека се уште има надеж.

Истакнувајќи дека соработката и дијалогот се единствениот пат напред, тој предупреди дека „ниту една сила или група не може сама да ги реши работите“.

„Да работиме како едно, како глобална коалиција, како обединети нации“, ги повика Гутереш светските лидери собрани во пленарната сала на Генералното собрание.

Извор; МИА

Би можело да ве интересира

Гутереш за најавената анексија на окупирани делови од Украина кон Русија: Не смее да се прифати

Ковачевски-Гутереш: Соработката со ОН продолжува

(ВИДЕО) Гутереш: Да се истражи списокот насилства извршени во Украина

Гутереш: На Русија и на Украина ќе им треба време за да воспостават прекин на огнот

Гутереш: Има уште многу работа со извозот на храна за Украина

Гутереш ги повика Русија и Украина да го повлечат воениот персонал од нуклеарката Запорожје

А1он