Грузија ги прогласи за неработни деновите од 1 до 10 јануари поради коронавирусот

Од:

Грузискиот Совет за борба против коронавирусот денеска ги прогласи деновите од 1 до 10 јануари за неработни во земјата поради пандемијата на Ковид-19.

dobivaj vesti na viber

– Мерката се однесува на државната администрација, а приватниот сектор сам ќе одлучи дали ќе го следи примерот, изјави шефот на Советот, Гиорги Гибрадзе.

Тој додаде дека од 29 декември до 17 јануари учениците ќе бидат на одмор.

Досега во Грузија се регистрирани 916.477 случаи на инфекција со коронавирус, што е 24,58 отсто од населението во земјата, а починале 13.221 лице.

Според последните податоци, целосно се вакцинирани 1.096.229 лица, односно 29,4 отсто од населението на кавкаската република. Во Грузија се користат американски и кинески вакцини.

Би можело да ве интересира

Кина воведе локдаун за 1,7 милиони жители поради 300 нови случаи на коронавирус

Германија се подготвува за нов пандемиски бран наесен

Ана Ололовска

СЗО очекува „високи нивоа“ на Ковид-19 во текот на летото

А1он

На грчките острови Миконос и Милос позитивни над 50 отсто од направените тестови за Ковид-19

А1он

Во Албанија 550 нови случаи со Ковид-19, највисок број во последните три месеци

А1он

Над 20.000 нови случаи на Ковид-19 во Грција

А1он