Гроси: МААЕ ја смета нуклеарната централа Запорожје за украинска постројка

Од:

Генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), Рафаел Гроси, изјави денеска во Киев дека агенцијата ја смета нуклеарната централа Запорожје за украинска постројка, пренесуваат британските медиуми.

Нуклеарната централа Запорожје се наоѓа во градот Енергодар и од март е под контрола на руските сили.

Рускиот претседател Владимир Путин вчера потпиша указ со кој наложува нуклеарната централа Запорожје да се стави под руска сопственост.

МААЕ претходно соопшти дека Гроси оваа недела во Москва и Киев ќе разговара за создавање тампон зона околу нуклеарната централа Запорожје.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Ако победи Трамп, финансискиот товар за помош на Украина ќе се промени на штета на ЕУ тврди Орбан

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Се шири снимка: „Украинец во цивилна облека истрела крстаречка ракета кон Русите од рамо“

Признаа: „Се обидовме да го убиеме Путин“

(ВИДЕО) Зеленски: Сите ги чекате изборите во САД, Украина не може да чека до нември

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Хезболах со дрон ги снимал израелските воени бази и го објави видеото

(ВИДЕО) Украинските партизани објавија снимка: Ја саботиравме клучната пруга во Русија