Големи пожари во Тексас, пожарот зафати 500.000 хектари земја

Од:

Големи шумски пожари во Тексас продолжуваат да беснеат додека сите противпожарни служби се обидуваат да го задржат пламенот, пишува Гардијан.

Пожарот во Смоукхаус Крик е втор по големина шумски пожар во Тексас досега, кој проголта повеќе од 500.000 хектари откако пламна во понеделникот.

Пожарот моментално не е под контрола, а жителите на неколку окрузи во Тексас се евакуирани.

Пожарот се прошири нашироко поради невообичаено високите температури и силниот ветер, а пламенот се засили на сувите тревни површини.

Вчера беше наредена задолжителна евакуација за неколку окрузи во Тексас, откако гувернерот Грег Абот прогласи катастрофална состојба. Повеќе од 4.000 домови во Тексас моментално се без струја.

Би можело да ве интересира

Америка го ограничи движењето на својот дипломатски персонал во Израел

Стејт департментот потврди дека ќе стави вето на приемот на Палестина во ОН во Советот за безбедност

Горан Наумовски

Се запали воз во Белград

Горан Наумовски

Белата куќа се противи на палестинската државност

Џонсон: Путин ќе продолжи да маршира низ Европа, Балканот може да биде следен

Горан Наумовски

Костадиновска Стојчевска ќе ја тужи Арсовска за клевета за пожарот во Универзална

Орце Костов