Големи хакерски напади врз германски институции, осомничена е Русија

Од:

Германија деновиве е изложена на големи хакерски напади. Цели се министерствата, полицијата и страниците на покраинските институции. Според Јавното обвинителство, постојат индиции за проруска позадина на овој хакерски напад кој ги парализираше веб-страниците на голем број германски институции, пренесува Тагесшау.

Главниот портал на покраината Шлезвиг-Холштајн беше привремено недостапен во средата. Во покраината Бранденбург, полицијата забележала хакерски напад на нивната веб-страница. Во Сар, дел од официјалните веб-страници на покраинските институции не беа достапни поради хакерски напади.

Во провинцијата Тирингија, во средата наутро од хакери од Германија и од странство беа нападнати веб-страниците на МВР и на полицијата. Поради нападот беше оневозможен пристапот до веб-страниците на властите во Берлин.

Во вторникот веќе беа познати хакерските напади на веб-страниците на министерствата или полицијата во покраините Мекленбург-Западна Померанија, Долна Саксонија и Саксонија-Анхалт.

„Претпоставуваме дека нападите во различните сојузни покраини биле координирани. Немаше штета, освен што веб-страниците беа привремено недостапни“, рече министерката за дигитални медиуми на Саксонија-Анхалт, Лидија Хускенс.

Според нивните информации, страницата на супериорниот провинциски портал sachsen-anhalt.de морала да биде затворена за да може државната администрација да продолжи да работи со својот ИТ систем. Хакерите ги парализираа сајтовите со таканаречен DDoS напад.

Сега во Долна Саксонија започнаа истраги за компјутерска саботажа против непознати лица. Портпаролот на Министерството за правда објасни дека при нападот се зголемил пристапот од странски IP адреси.

Се истражува во сите правци, но има индиции за проруска позадина, изјави портпаролот на јавниот обвинител во Верден. Според германското Министерство за внатрешни работи, многу полициски веб-страници во земјата биле недостапни во вторникот. Сајбер нападот продолжува и денес, но сега повторно може да се пристапи до веб-страниците.

„Никогаш досега немало толку голем напад на веб-страниците на берлинската администрација“, рече Ралф Клајндиек, државен секретар за дигитални прашања во Одделот за внатрешни работи на Сенатот.

Во Бранденбург нападот ги парализираше интернет услугите. Државниот завод за криминалистичка полиција води истрага за сомневање за компјутерска саботажа.

Во вторникот хакери повторно нападнаа специјална платформа на германското Министерство за развој, која е посветена на темата за реконструкција во Украина.

Масовните хакерски напади на сајтовите на германските институции доаѓаат една недела откако Германија одлучи да испрати дополнителна воена помош во вредност од 12 милијарди евра за Украина.

Би можело да ве интересира

Светската сила на работ на банкрот, лоши прогнози за животниот стандард во Германија

Порака од Германија: Сакаме да ја видиме Северна Македонија во ЕУ, сега е важно да се продолжи со уставните измени

Во Диселдорф експлодираше киоск, загинаа три лица, 16 се повредени

Горан Наумовски

Во Германија: Маж сексуално злоставувал девојче во двор на училиште

Германските тајни служби ќе можат да ја следат АфД за екстремистички активности

Горан Наумовски

Мистериозна смрт на девојче во Германија