Голем дел од Палестинците кои настрадаа во масакрот чекајќи храна се убиени од Израелците

Од:

Многу од Палестинците убиени или повредени во хаосот додека се обидуваа да добијат вреќи брашно од хуманитарен конвој беа погодени од оган на израелската армија, соопшти денеска дипломатската служба на Европската унија, повикувајќи на меѓународна истрага.

Се зголемува бесот поради очајот на стотици илјади кои се борат да преживеат во северниот дел на Газа по речиси петмесечни борби меѓу Израел и Хамас.

„Одговорноста за овој инцидент лежи на ограничувањата наметнати од израелската армија и опструкциите на насилните екстремисти за снабдување со хуманитарна помош“, соопшти Европската служба за надворешни работи, пренесува АП.

Приближно едно од шест деца на возраст под две години во северниот дел на Газа страда од акутна неухранетост и губење, „најлошото ниво на детска неухранетост насекаде во светот“, рече оваа недела Карл Скау, заменик извршен директор на Светската програма за храна. „Ако ништо не се промени, глад е неизбежен во северниот дел на Газа“.

Би можело да ве интересира

Израелците живеат во страв, одмаздата е неизбежна, САД ги предупреди своите граѓани

САД: Очекуваме Иран да го нападне Израел

ВИДЕО: Погодено возило на УНИЦЕФ на влезот на Газа

Орбан: Закован е уште еден клинец во ковчегот на Европската унија

Македонија се усогласи со дополнителните санкции на ЕУ за Исламска држава и Ал Каеда

Катерина Ѓуровски

Хамнеи порача дека Израел мора да биде казнет, Кац се закани со жесток одговор

Катерина Ѓуровски