Годишнина од смртта на Махса Амини: Иранските власти стравуваат од немири

Од:

Иранците во земјата и во странство денеска ја одбележуваат првата годишнина од смртта во полициски притвор на младата Курдка, Махса Амини, а активистите предупредија на обновени присилни мерки кои имаат за цел да го спречат заживувањето на протестите што ги потресоа големите ирански градови минатата година.

Амини, 22-годишна Aмини, почина неколку дена откако беше уапсена од верската полиција за наводно кршење на строгите правила за облекување за жените кои беа во сила по револуцијата во 1979 година. Нејзиното семејство вели дека таа починала од удар во главата, но иранските власти го оспоруваат тоа.

Гневот поради нејзината смрт брзо се претвори во неколкунеделни протести за кршење на табуата, бидејќи жените ги скинаа своите наметки на главите и шамиите отворено пркосејќи на владеењето на Исламската Република под врховниот лидер, ајатолахот Али Хамнеи.

Иранските власти соопштија дека десетици припадници на безбедносните сили се убиени во, како што ги опишуваат, „немири“ поттикнати од странски влади и непријателски медиуми. Седум мажи беа егзекутирани откако беа осудени во случаи поврзани со протестите. Се претпоставува дека безбедносните сили на Иран убиле 551 демонстрант според норвешката организација Иран за човекови права (IHR), а уапсиле повеќе од 22.000, според Амнести интернешнал.

Активистите велат дека властите продолжиле со зголемената репресија врз Иранците пред годишнината, вршејќи притисок врз роднините на загинатите во протестите во обид да ги спречат да зборуваат.

„Хјуман рајтс воч“ со седиште во Њујорк соопшти дека членовите на семејствата на најмалку 36 лица убиени или егзекутирани во владиното задушување на демонстрантите биле испрашувани, уапсени, гонети или осудени на затвор во текот на изминатиот месец.

„Иранските власти се обидуваат да го потиснат несогласувањето за да спречат јавна комеморација на смртта во притвор на Махса Џина Амини, која стана симбол на системското угнетување на жените од страна на владата, неправдата и неказнивоста“, рече високиот истражувач на ХРВ во Иран, Тара Сепехри Фар.

Двајцата новинари кои направија најмногу за да го објават случајот Амини – Нилуфар Хамеди и Елахе Мохамади, кои известуваа од нејзината болница и погребот – се во затвор речиси една година. Друга новинарка, Назила Маруфијан, која го интервјуираше таткото на Амина, Амјад, беше апсена неколку пати.

Амџад Амини изјави за персиските медиуми надвор од Иран дека планира да одржи комеморација за својата ќерка во неговиот роден град Саќез во западен Иран населен со Курди подоцна во сабота. Медиумите, вклучително и прашкото Радио Фарда, објавија дека тој бил повикан од разузнавачи по неговата објава.

Тој не беше уапсен, но еден од вујковците на Амини, Сафа Аели, беше приведен во Саќез на 5 септември. Според курдскиот весник Hengaw, владата испратила дополнителни безбедносни сили во Саќез и другите градови во западен Иран кои би можеле да станат жаришта.

Додека некои жени сè уште се гледаат во јавноста без шамии, особено во богатите, традиционално либерални области на северен Техеран, парламентот во кој доминираат конзервативците моментално размислува за нацрт-закон кој ќе наметне многу построги казни за непочитување.

„Исламската Република ја удвојува репресијата и одмаздата врз сопствените граѓани и се стреми да воведе нови и драконски закони кои дополнително ги ограничуваат правата на жените и девојките“, рече Сара Хосеин, претседателка на мисијата за проверка на факти на ОН, формирана по репресијата на иранската влада врз демонстрантите.

Под слоганот „Кажи го нејзиното име!“ се очекуваат комеморативни собири на иранските емигранти и големи демонстрации во Париз и Торонто. Амнести интернешенел ги обвини иранските власти дека извршиле „низа злосторства според меѓународното право за да го отстранат секој предизвик на нивната железна контрола“ и предупреди дека ниту еден функционер не бил под истрага за смртта на Махса Амини или за задушувањето на протестите.

„Годишнината нуди моќен потсетник за земјите ширум светот за потребата да се покренат кривични истраги под универзална јурисдикција за грозоморните злосторства извршени од иранските власти“, рече заменик директорот на Амнести за Блискиот Исток и Северна Африка, Дијана Елтахави.

Би можело да ве интересира

Новиот претседател на Иран надеж за милиони граѓани, вети либерализација на општеството

Путин: Односите меѓу Москва и Техеран се пријателски, убеден сум дека изборите нема да влијаат на тоа

Иран се заканува со „војна за уништување“ доколку Израел го нападне Либан

Од Русија стигна соопштение: Наскоро ќе се потпише голем договор со Иран

(ВИДЕО) Иран и Шведска разменија затвореници

Телеграма за сочувство до раководството и до иранскиот народ, упати претседателот на Левица, Димитар Апасиев