amini

Свет

Иран осуди две новинарки под обвинение поврзани со Махса Амини

А1он
Иранскиот револуционерен суд осуди две новинарки на долги затворски казни за нивното „покривање“ на смртта во притворот на Курдката, Махса Амини, објавија во неделата државните
Свет

Уапсен таткото на Махса Амини: Му се закануваа да не ја одбележи годишнина од смртта на ќерката

А1он
Иранските безбедносни сили денеска го приведоа таткото на Махса Амини на годишнината од нејзината смрт, изјави извор близок до семејството на Амини. Извор близок до
Свет

Годишнина од смртта на Махса Амини: Иранските власти стравуваат од немири

А1он
Иранците во земјата и во странство денеска ја одбележуваат првата годишнина од смртта во полициски притвор на младата Курдка, Махса Амини, а активистите предупредија на
Свет

Судири меѓу иранските безбедносни сили и демонстрантите кои одбележаа 40 дена од смртта на Махса Амини

А1он
Иранските безбедносни сили отворија оган и фрлаа солзавец врз демонстрантите во Сакез, родниот град на Махса Амини, каде денеска се собраа илјадници луѓе за да
Свет

Ирански лекари обвинуваат дека шефот на Медицинскиот совет ги прикрива причините за смртта на Махса Амини

А1он
Повеќе од 800 членови на Медицинскиот совет на Иран го обвинија шефот на организацијата дека им помага на властите во прикривањето на причината за смртта