Германскиот министер за здравство предупредува дека пандемијата на коронавирусот не е завршена

Од:

Пандемијата на коронавирусот сè уште не е завршена, предупреди германскиот министер за здравство Карл Лаутербах.

Тој истакна дека има значително зголемување на бројот на заразени во некои азиски земји, како Северна Кореја, но и во делови од Европа.

– И во Германија во просек од 130 до 150 луѓе умираат секој ден од Ковид. Значи, ставот дека пандемијата е поразена е погрешен, им рече Лаутербах на новинарите во Берлин.

Тој денеска и утре одржува дводневен состанок со колегите од Групата седум индустриски најразвиени земји.

Американскиот министер за здравство Ксавиер Би сера требаше лично да присуствува на состанокот, но вчера во Берлин доби позитивен тест на коронавирусот. Тој ќе присуствува на средбата преку видео врска.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Германската влада планира да испрати дополнителен број хаубици на Украина

А1он

Во Германија брзите Ковид тестови од 1 јули ќе се наплаќаат

А1он

Хабек: Можен е целосен прекин на испораките на гас за Германија преку Северен тек

Ана Ололовска

Здравствените власти во Египет ја продолжуваат кампањата „од врата до врата“ за вакцинација против Ковид

А1он

Во Австрија укинуваат задолжителна вакцинација против Ковид-19

А1он

Германската Влада го активира вториот степен од планот за вонредно снабдување со гас