Германски лекари: Скратувањето на карантинот ќе доведе до поголемо ширење на вирусот

Од:

Здружението на лекари во Германија предупреди дека законот штотуку усвоен во парламентот, кој го скратува времетраењето на карантинот, може да доведе до побрзо ширење на Ковид-19.

dobivaj vesti na viber

Според законот одобрен од Горниот дом на парламентот, луѓето кои добиле бустер и кои дошле во контакт со заразено лице нема да мора да бидат ставени во карантин. Истото ќе важи и за оние кои примиле втора доза или прележале Ковид-19 во последните три месеци.

Задолжителниот карантински период за многу други групи кои не добиле бустер ќе се скрати на седум дена, со негативен ПЦР тест или антигенски тест. За децата од училиштата и градинките овој период ќе биде пет дена, под претпоставка дека имаат негативен тест.

Портпаролката на здружението, Сузан Џон, изјави за ТВ каналот ЗДФ дека лекарите се критични во овој поглед бидејќи стравуваат дека тогаш инфекциите ќе се пренесат.

Би можело да ве интересира

Околу 28.500 Грци примиле терапија за Ковид-19 со антивирусниот лек „Паксловид“

Судар на два воза во забавен парк во Германија, повредени се најмалку 34 лица

Нивото на Рајна би можело да падне под критичниот минимум и да ја загрози индустријата

Ана Ололовска

Северна Кореја прогласи победа над коронавирусот и го обвини Сеул за избувнувањето

Ана Ололовска

Шолц е убеден дека Германија успешно ќе се справи со гасната криза

Ана Ололовска

Германија ќе загуби 265 милијарди долари до 2030 година поради војната во Украина

А1он