Германската полиција во „војна“ со десничарска екстремистичка група

Од:

Германските власти денеска извршија рација на десетици локации низ земјата, откако министерката за внатрешни работи Ненси Фесер забрани десничарска екстремистичка група обвинета за ширење нацистичка идеологија.

Денеска е претресен штабот на групата „Артгемајнсшафт“, како и 26 куќи на 39 членови на оваа организација во 12 сојузни држави.

„Ова е уште еден тежок удар за десничарскиот екстремизам и идеолошките пиромани кои продолжуваат да ја шират нацистичката идеологија денес. Оваа десничарска екстремистичка група се обиде да регрутира нови непријатели на Уставот со својата одвратна индоктринација на децата и младите“, рече Фесер.

Друга неонацистичка група, Hammerskins Deutschland, со корени во САД, беше забранета од германските власти овој месец.

По истрагата во соработка со американски официјални лица која траеше повеќе од една година, германската полиција упадна во домовите на 28 членови на групата.

Би можело да ве интересира

Мистериозна смрт на Албанец во Германија: Телото пронајдено во шума, тинејџер ја презеде вината

Горан Наумовски

Снежно невреме во Германија и Швајцарија

Горан Наумовски

Поради невремето откажани над 150 летови во Германија, локалните патишта се покриени со снег

Горан Наумовски

Спречен терористички напад во Германија

Претреси во четири германски сојузни покраини, акција против радикалните исламисти

Тинејџери во Германија организирале проституција, подведувале пет 14-годишни девојчиња и едно момче

А1он