ФТ: САД и Кина преговараат за можна средба на Блинкен и кинескиот министер за надворешни работи Ванг Jи

Од:

САД и Кина преговараат за можна средба на американскиот државен секретар Ентони Блинкен и кинескиот министер за надворешни работи Ванг Jи на министерскиот состанок на Г20 во Италија следната недела, објави „Фајненшл тајмс“ повикувајќи се на извори блиски до разговорите.

Според весникот, администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден ги известила колегите во Пекинг дека би сакале американскиот заменик државен секретар Венди Шерман да ја посети Кина во текот на летото.

белата куќа одржала прелиминарни интерни дискусии за испраќње на Блинкен или советникот за национална безбедност Џејк Саливен во Кина во оваа година што може да биде подготовка за состанок на Бајден со Си Џинпинг на маргините на самитот Г20 во Рим во октомври, наведува весникот.

Би можело да ве интересира

Пелоси го нарече Мекарти „морон“ поради критиките за заштитните маски

Ана Ололовска

Бајден утре ќе нареди задолжителна вакцинација за сите вработени во сојузните органи

Жарко Настоски

Се зголемува минусот на САД во надворешната трговија, дефицитот достигна 91 милијарда долари

Жарко Настоски

Инвеститорите бегаат од Албанија – таа е една од најкорумпираните држави во Европа, порачува Стејт департментот

Жарко Настоски

Блинкен: Tалибанците го тормозат сопствениот народ, Авганистан може да стане држава-отпадничка

Жарко Настоски

„Вашингтон пост“ наложи задолжителна вакцинација за своите вработени

Ана Ололовска