ФСБ: Зад нападот во Москва стојат САД, Велика Британија и Украина

Од:

Федералната служба за безбедност на Русија (ФСБ) ги обвини САД, Велика Британија и Украина за терористичкиот напад на „Crocus City Hall“ во Москва.

Шефот на Федералната служба за безбедност на Русија, Александар Бортников изјави дека зад терористичкиот напад во трговскиот центар во Москва стојат САД, Велика Британија и Украина, а еден од показателите е дека напаѓачите се обиделе да пребегнат во Украина.

Во интервју за новинарот Павло Зарубин, Бортников рече дека овие три земји се одговорни за нападот во Москва.

„Мислиме дека се. Како и да е, сега зборуваме за фактите што ги имаме. Ова е општа, така да се каже, информација, но веќе има одредени случувања“, рече тој одговарајќи на новинарско прашање, пренесува РИА Новости.

Истовремено, Бортников појасни дека нарачателот се уште не е идентификуван, но знаат кој ги организирал и регрутирал сторителите. Тој додаде дека Министерството ќе направи се за да се идентификуваат организаторите на терористичкиот напад.

Во исто време, познато е дека Киев обучувал милитанти на Блискиот Исток, истакна шефот на ФСБ.

Според него, терористите сакале да побегнат во Украина и таму ги чекале. Бортников додаде дека руските специјални служби направиле се за да не се случи тоа.

„Бандитите имале намера да заминат во странство на територијата на Украина. Според нашите првични оперативни информации, таму ги очекувале. Ќе ви допуштам една мала тајна: сакаа да бидат дочекани како херои од другата страна“, нагласи Бортников.

Во интервју објавено денеска, секретарот на Советот за безбедност на Руската Федерација, Николај Патрушев изјави дека Украина стои зад нападот на „Crocus City Hall“ и дека има многу индиции за тоа.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Лажен аларм во театарот „Бољшој“ во Москва, евакуирани над 2.000 луѓе

Горан Наумовски

Путин одлучи: Бортников е нов директор на Федералната служба за безбедност на Русија

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Нови детали од оружениот инцидент во Франција, од непосредна близина пукале кон полицајците

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Голема воена парада на Црвениот плоштад во Москва

Четворица тинејџери под истрага за нападот на германскиот пратеник Матијас Еке

ФСБ приведе Русин кој по наредба на Украина планирал да разнесе судски згради