ФСБ уапси две лица кои подготвувале терористички напад во Русија

Од:

Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) денеска соопшти дека привела двајца жители на регионот Нижни Новгород за подготовка на терористички напад во близина на железничката инфраструктура, за паричен надомест од Службата за безбедност на Украина (СБУ).

„Во подготовка за извршување на кривичното дело, пријавените извршиле извидување на инфраструктурни објекти за транспорт и набавиле и подготвиле делови за рачно изработена запалива направа, кои биле запленети при претрес во нивниот живеалиште“, се вели во соопштението на ФСБ, пренесува РИА Новости.

Се додава дека е утврдено дека обвинетите биле регрутирани од претставници на СБУ за „вршење саботажни и терористички активности на објекти на железничката инфраструктура“.

Во видеото што го сподели ФСБ, еден од обвинетите објаснуваат дека тој и неговата партнерка барале работа кога маж ги контактирал преку платформата Телеграм.

Би можело да ве интересира

Небензја: Русија ќе бара меѓународно признавање на нацистичките злосторства во СССР

Ликвидирани се киднаперите од истражниот затвор во Ростов на Дон

Заложничка драма во истражниот затвор во Ростовската област

Горан Наумовски

САД и Јужна Кореја загрижени за посетата на Путин на Северна Кореја

Истражување: 89 отсто од Русите би поддржале криминализација на семејното насилство

Руско-израелски новинар доби забрана за влез во Србија: „Ми дадоа документ дека сум безбедносен ризик“

A1on