Француско МНР: Москва прогласи француски дипломат за персона нон грата

Од:

Москва го информирала францускиот амбасадор во Русија дека еден од вработените во дипломатската мисија повеќе не е добредојден, изјави портпаролот на француското Министерство за надворешни работи.

dobivaj vesti na viber

„Жалиме за оваа неоправдана одлука“, соопшти Министерството откако беше побарано да ја потврди информацијата дека од културниот аташе во француската амбасада во Москва било побарано да ја напушти Русија.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Шест лица, меѓу кои две деца загинаа во сообраќајна несреќа во Франција

Поранешен руски градоначалник поставен на чело на окупираните територии во областа Харков

А1он

ВИДЕО: Големо невреме низ Европа, најмалку 13 мртви

Катерина Павлова-Николовска

Финска тврди дека руски авиони влегле во нејзиниот воздушен простор

Катерина Павлова-Николовска

Рускиот бизнисмен, жесток критичар на Путин пронајден мртов во Њујорк

А1он

Русија предупредува: Радиоактивноста може да ги покрие Полска, Германија и Словенија

А1он