Француски претседателски кандидат казнет за поттикнување расна омраза

Од:

Францускиот претседателски кандидат на екстремната десница Ерик Земур денеска е казнет со 10.000 евра поради поттикнување расна омраза, бидејќи младите мигранти ги нарекол убијци, крадци и силувачи.

dobivaj vesti na viber

Тужбата се заснова на забелешките кои ги кажал на десничарскиот канал СиЊуз во 2020 година за мигрантите кои пристигнуваат како деца без придружба: „Тие немаат причина да бидат тука, тие се крадци, тие се убијци, тие се силувачи, тоа е сè што прават, треба да бидат вратени назад“, рекол Земур.

Ерик Земур, кој е поранешен политички коментатор, на претседателските избори во април ќе се трка со кандидатката на крајната десница Марин Ле Пен и конзервативната Валери Пекрес против актуелниот претседател на десниот центар Емануел Макрон.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Макрон: Европската политичка заедница е надополнување на процесот на пристапување во ЕУ

Ана Ололовска

Франција ќе биде на страната на Финска и Шведска во случај на агресија

А1он

Францускиот премиер Жак Кастекс поднесе оставка

А1он

Потрошувачките цени во Франција растат со рекордно темпо

А1он

Во Франција инфлацијата потврдена на 4,8 отсто во текот на една година во април

Ана Ололовска

Анкета: 72 отсто од Французите предвидуваат дека Макрон нема да го промени начинот на владеење

А1он