Франција спаси 42 мигранти на брод во Ламанш

Од:

Француските власти денеска соопштија дека спасиле 42 мигранти кои се наоѓале на брод во Ламанш.

Мигрантите ги алармирале службите за итни случаи, а бродот за спасување ги земал во морето во близина на Па-де-Кале, соопшти француската полиција.

„Тие се однесени во блиското пристаниште Булоњ-сир-Мер и сите се чувствуваат добро“, се додава во соопштението.

Би можело да ве интересира

Франција и Русија го решаваат спорот околу шампањот

Ана Ололовска

Швајцарија избра американски Ф-35, наместо француските „Рафали“, Макрон ја откажа посетата на неговиот швајцарски колега

Ана Ололовска

„Либерасион“: Дипломатија – што ќе правиме кога веќе немаме доверба во сојузниците?

Ана Ололовска

Бајден и Макрон во следните денови телефонски ќе разговараат за подморничката криза

Ана Ололовска

Морисон: Го разбирам разочарувањето на Франција за подморниците, но Австралија ги штити своите интереси

Ана Ололовска

Ле Дриен: Раскинувањето на договорот за подморниците е сериозна криза во односите

Ана Ололовска