Франција: Oколу педесет вооружени лица учествувале во тепачка во Сен Дени

Од:

Неколку десетици лица се степале во Сен Дени (Сена-Сен Дени), во понеделникот вечерта околу 21 часот, објави денеска весникот Ле Фигаро, повикувајќи се на полициски извори. Тепачката се случила до трамвајската станица Сен Дени, лоцирана на линијата Т8, додека семејствата го чекале својот трамвај, јави дописникот на МИА.

dobivaj vesti na viber

Според информациите на Фигаро, во пресметката биле вклучени педесетина лица. Некои извори тврдат дека станува збор за пресметка на банди, „очигледно меѓу Египќаните и Алжирците“, без тоа да биде официјално потврдено.

Протагонистите се бореле со железни шипки и „долги стапови“, а некои дури биле и вооружени со штици со клинци. На социјалните мрежи се објавени слики на кои може да се види движења на толпата и напаѓачи кои ги бркаат своите противници.

Со оглед на овие сцени на паника, била распоредена полициска екипа за да се стави крај на тепачката. Еден од напаѓачите, со штица на која биле закачени клинци, е уапсен откако удрил во грбот на маж. При апсењето, поединецот се побунил и удрил полицаец.

Засега нема други апсења, но во тек е истрага за откривање на сторителите.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Повлечено млекото за бебиња „Кандиа“ од сите продажни места во Франција

Ана Ололовска

Се очекуваат откажувања на летови поради штрајкот на француските контролори на летање

Ана Ололовска

Раст на инфлацијата во Франција во август

А1он

Француската влада најави продолжување на тарифниот штит во 2023 година, со зголемување ограничено на 15 отсто за гасот и електричната енергија

Повеќе од илјада евакуирани поради пожар во Франција

Париз штеди енергија, Ајфеловата кула ќе ги гаси светлата еден час порано

Ана Ололовска