Фон дер Лајен: Шокирна сум и ужасната, ова нема да го исплаши украинскиот народ

Од:

Премиерката на Естонија Каја Калас и претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен објавија заедничко видео снимено на граничниот премин меѓу Естонија и Русија.

“Шокирана сум и ужасната од суровиот напад врз Киев и другите украински градови. Русија уште еднаш на целиот свет му покажа за што се залага – терор и бруталност. Одговорните мора да бидат казнети. Жалиме за жртвите, изразив искрено сочувство до нашите украински пријатели. Знам дека Украинците нема да бидат заплашени од ова, а Украинците знаат дека ќе бидеме со нив се додека е потребно“, рече Фон дер Лајен, а потоа и Калас.

“Ние стоиме овде на источната граница на Европската унија. Во позадина е Русија. Испраќаме јасна порака до сите Украинци – ве поддржуваме на секој можен начин. Она што треба да направиме е да испратиме системи за противвоздушна одбрана во Украина , за да можат Украинците да ги заштитат своите градови, нивните цивили. Русија, имено, ја ескалира штетата што ја нанесуваат на цивилите. Ние стоиме со жртвите. Ние стоиме со Украина“, рече Калас.

Би можело да ве интересира

Урсула фон дер Лајен останува на чело на Европската Комисија

Ако победи Трамп, финансискиот товар за помош на Украина ќе се промени на штета на ЕУ тврди Орбан

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Се шири снимка: „Украинец во цивилна облека истрела крстаречка ракета кон Русите од рамо“

Признаа: „Се обидовме да го убиеме Путин“

(ВИДЕО) Зеленски: Сите ги чекате изборите во САД, Украина не може да чека до нември

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Хезболах со дрон ги снимал израелските воени бази и го објави видеото