Фон дер Лајен повторно е во Киев на средба со Зеленски

Од:

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска пристигна во Киев во уште една посета посветена на амбициите на Украина за пристапување во Европската унија и реконструкција.

dobivaj vesti na viber

– Се вратив во Киев за да се сретнам со претседателот (Володимир) Зеленски и премиерот (Денис) Шмигал, им рече Фон дер Лајен на новинарите известувајќи за нејзината посета.

Таа додаде дека на состаноците ќе се разговара за заедничката работа неопходна за обнова и напредок на Украина на патот кон Европа.

Фон дер Лајен претходно беше во Украина во април.

Би можело да ве интересира

Нов пакет американска воена помош за Украина

Горан Наумовски

Телефонски разговор Путин – Макрон за нуклеарката „Запорожје“

Гутереш: Има уште многу работа со извозот на храна за Украина

Поранешен руски градоначалник поставен на чело на окупираните територии во областа Харков

А1он

Америка подготвува нова воена помош за Киев од 800 милиони долари

А1он

Ердоган: Турција ќе им помогне на Русија и Украина во обновување на преговорите за решавање на кризата

А1он