Финска утре влегува во НАТО

Од:

Финска утре и официјално ќе стане членка на НАТО, соопшти кабинетот на финскиот претседател. Оваа вест ја потврди генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг. Турскиот парламент пред неколку дена ја ратификуваше клаузулата со која и се дозволува на Финска да се приклучи на западната воена алијанса, отворајќи го патот за влез на Хелсинки во НАТО додека беснее војна во Украина.

Турција беше последна меѓу 30-те членки на алијансата што го ратификуваше членството на Финска. Претседателот Тајип Ердоган во март рече дека Финска ја обезбедила наклонетоста на Турција по преземањето конкретни чекори за одржување на ветувањата за сузбивање на групите што Анкара ги смета за терористи и за ослободување на извозот на воена стока.

Финска и Шведска поднесоа барање за приклучување кон трансатлантскиот воен сојуз минатата година како одговор на руската инвазија на Украина, но процесот беше блокиран од Турција и Унгарија. Во спротивно, парламентите на сите членки на НАТО мора да ги ратификуваат новите членки. Турција, пак, се уште го одложува одобрувањето на кандидатурата на Шведска за членство во НАТО.

Би можело да ве интересира

Русите тврдат дека собориле 31 дрон, Украина објави дека напредува на на југ

ВИДЕО: Со реклама и ветувања за земјиште во Украина, Русите ги повикуваат во војна

Катерина Ѓуровски

Откриен тајниот план на САД за Украина

Прашање на време: Украина би можела да почне преговори со ЕУ годинава

Шојгу го смени генералот што ги предводеше руските сили во Бахмут

Катерина Ѓуровски

Украина ќе гради прво подземно училиште во Харков