Финска: Нема разговори со Русија

Од:

Финските власти немаат намера да водат политички разговори со Русија во врска со ситуацијата на нивната источна граница, изјави премиерот Петери Орпо.

Подготвени сме да разговараме на дипломатско ниво. Нема политички разговори со Русија“, изјави Орпо за финските медиуми, пренесува РИА Новости.

Како што соопшти руската гранична служба, овластените претставници на финската и руската страна одржуваат редовни средби, но преговорите не доведоа до решение кое ќе ја стабилизира ситуацијата на границата.

Финска привремено затвори седум од осум патнички гранични премини со Русија како одговор на големиот прилив на мигранти од Русија, за што ја обвинува Москва.

Од 18 ноември, финските власти затворија четири од осумте контролни пунктови на четири месеци.

Подоцна Хелсинки одлучи да затвори уште три контролни пункта на границата со Русија, освен Раџа-Жосепи, до 23 декември.

Москва не ја исклучува можноста финските власти целосно да ја затворат границата, наведува руската агенција.

Би можело да ве интересира

Османи од ОН во Њујорк: Мораме да и кажеме „не“ на Русија

Предраг Петровиќ

Шефот на НАТО даде дозвола: На Украинците ќе им биде дозволено да стрелаат во Русија со авиони Ф-16

Предраг Петровиќ

Европската унија воведе рекордни санкции против Русија

Путин: Модернизиравме 95 отсто од нуклеарните сили

Бајден воведува нови големи санкции против Русија

ВИДЕО: Русија со 30 дронови ја нападна Украина, во Одеса има тројца мртви