Финска и се закани на Русија со затворање на сите граници

Од:

Финска е подготвена да ги затвори сите свои гранични премини со Русија доколку е потребно и предупреди дека Москва би можела да се обиде да прошверцува војници или воени злосторници во ЕУ меѓу мигрантите што намерно ги испраќа преку границата.

Елина Валтонен, финската министерка за надворешни работи, изјави за Фајненшл тајмс дека ако Русија ја интензивира својата операција за да им дозволи на мигрантите од земји како Јемен, Ирак и Сирија да преминуваат без документи, нејзината земја може да ги ограничи барањата за азил на аеродромот во Хелсинки и на тој начин да ги исклучи нивните контролни пунктови долж копнена граница.

Финска вели дека Русија ги користи мигрантите за да изврши еден вид притисок врз Хелсинки што не е во согласност со директните непријателства, метод кој понекогаш се нарекува хибридна војна или операции.

Финска првпат ги затвори четирите најпрометни премини со Русија пред една недела, а денеска требаше да затвори уште три, оставајќи ја само најсеверната гранична точка со Русија отворена за процесирање на барателите на азил.

„Го направивме ова чекор по чекор за да и сигнализираме на Русија дека не можеме да прифатиме да продолжи оваа хибридна операција“, додаде таа.

Валтонен го поддржа предупредувањето на финската влада дека поради тоа што луѓето кои ја преминуваат границата немаат документи, Русија може да ја искористи можноста за шверц на војници или оние кои извршиле воени злосторства.

„Тоа е повеќе филозофско прашање, не можеме да дозволиме Русија да одлучува кои луѓе доаѓаат на границата, а кои луѓе поминуваат“, рече таа, додавајќи дека недостатокот на документи го комплицира процесот на проверка на идентитетот на луѓето.

Русија ги негираше тврдењата, но експертите велат дека е незамисливо Москва случајно да дозволи стотици странци да се приближат до нејзините строго контролирани граници.

Финска, која стана 31-ва членка на НАТО во април, смета дека обидот за протерување на барателите на азил, главно од Блискиот Исток и Африка, преку границата е последен во серијата хибридни напади од Русија дизајнирани да ја тестираат оваа нордиска земја.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Експлозии во руска фабрика: Погодена челичарницата на еден од најбогатите Руси

Горан Наумовски

Османи од ОН во Њујорк: Мораме да и кажеме „не“ на Русија

Предраг Петровиќ

Шефот на НАТО даде дозвола: На Украинците ќе им биде дозволено да стрелаат во Русија со авиони Ф-16

Предраг Петровиќ

Викторија Нуланд: Ќе воведеме нови санкции против Русија

Силен земјотрес ја погоди Русија

(ВИДЕО) Балерина донираше 50 долари за помош на Украина, сега и се закануваат 20 години затвор