Евроскептиците во Европскиот парламент создадоа нова политичка група

Од:

Евроскептиците во Европскиот парламент создадоа нова политичка група „Идентитет и демократија“, која ќе биде четврта сила по големина според бројот на пратенички места.

Формирањето на групата го изјави лидерката на француската екстремнодесничарска партија Национален собир (РН), Марин Ле Пен на заедничката прес-конференција со лидери на евроскептични партии од други земји.

– Денеска објавуваме создавање на новата политичка група „Идентитет и демократија“, во која влегуваат 73 пратеници од Франција, Германија, Австрија, Фландрија, Чешка, Данска и Естонија, нагласи Ле Пен.

Би можело да ве интересира

Европскиот совет го именуваше Жозеп Борел за шеф на европската дипломатија

ЕП со предупредување до Џонсон за брегзит без договор

ЕП ја повика Русија да ги ослободи сите незаконски притворени Украинци

Ана Ололовска

ЕП со изборот на Урсула фон дер Лејен го избра патот на опуштање на односите со Советот на ЕУ

Ана Ололовска

Реакции на политичките групи во ЕП по обраќањето на Урсула фон дер Лајен

Проширувањето изостана од говорот на Фон дер Лајен пред Европарламентот

Ана Ололовска