ЕУ сака да формира обвинителство кое ќе собира докази за руските злосторства

Од:

Првиот чекор во борбата против неказнивоста за злосторствата извршени во руската агресија врз Украина би можело да биде формирање на обвинителство кое ќе собира докази, изјави комесарот за правда на Европската комисија Дидие Рејндерс.

„Првиот чекор може да биде формирање на обвинителство кое ќе собира докази“, рече Рејндерс пред почетокот на неформалниот состанок на министрите за правда во Стокхолм, каде што една од главните теми ќе биде осигурувањето дека воените злосторства во Украина нема да останат неказнето.

Канцеларијата би била лоцирана во Хаг.

На крајот на ноември минатата година, претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, предложи формирање на специјализиран суд со поддршка на Обединетите нации, кој ќе суди за руските злосторства.

„Русија мора да плати за своите ужасни злосторства, вклучително и злосторствата за агресија врз суверена држава“, рече Фон дер Лајен.

Би можело да ве интересира

Доказите сугерираат дека Путин не успеал да обезбеди билатерално партнерство без ограничувања со Кина

Шојгу: Можен е нуклеарен судир меѓу Русија и Западот

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Шефот на НАТО: Русија побара од Кина смртоносно оружје

Ана Ололовска

Си Џинпинг: Кина е на вистинската страна на историјата кога станува збор за Украина

Ана Ололовска

Путин до Си Џинпинг: Русија сака Кинезите да ги заменат западните компании

Ана Ололовска

ЕУ дава две милијарди евра за брзо вооружување на Украина

Горан Наумовски