ЕУ е подготвена да ја поддржи Шпанија во спорот со Алжир

Од:

Претставници на ЕУ денеска соопштија дека Унијата гледа на кризата во односите меѓу Шпанија и Алжир со „екстремна загриженост“ и е подготвена да ги брани интересите на своите членки.

Потпретседателот на Европската комисија Валдис Домбровскис и високиот претставник на ЕУ за надворешни работи Жозеп Борел во заедничка изјава рекоа дека одлуката на Алжир да го суспендира дводеценискиот договор за пријателство со Шпанија, кој може да ја прекине трговијата меѓу двете земји, делува како „кршење на Договорот за асоцијација ЕУ-Алжир, конкретно во областа на трговијата и инвестициите“.

– Тоа би довело до дискриминаторски третман на земјите-членки на ЕУ и негативно би влијаело на остварувањето на правата на Унијата според Договорот, се вели во соопштението.

Домбровскис и Борел повикаа на решение на спорот преку дијалог, додавајќи дека „ЕУ е подготвена да се спротивстави на какви било присилни мерки“ против членката на ЕУ.

Алжир го суспендираше договорот за пријателство откако шпанската Влада го промени ставот кон териториите на Западна Сахара.

Алжир го врати својот амбасадор во Шпанија во март, кога Мадрид ги поддржа обидите на Мароко да ја задржи власта во Западна Сахара. Алжир го поддржува Полисарио, движење кое се бори за независност на таа територија.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

14 годишно момче избоде ученици и професори, хорор во училиште, професор доби нож во око

Предраг Петровиќ

Момче со нож нападна професори и ученици во средно училиште во Шпанија

Горан Наумовски

Бик во Шпанија прегази двајца тркачи, еден почина во болница

Горан Наумовски

ВИДЕО: Му ги запалија роговите, па го влечеа по улица-безмилосно малтретирање на бик во Шпанија

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Допре новинарка за задникот во јавување во живо: Уапсен маж во Шпанија

Катерина Ѓуровски

Рубиалес поднесе оставка како претседател на Шпанската фудбалска асоцијација