ЕУ дава две милијарди евра за брзо вооружување на Украина

Од:

„Постигнавме политички консензус да испратиме еден милион гранати од 155 милиметри во Украина“, изјави естонскиот министер за одбрана Хано Певкур за новинарите на маргините на состанокот на министрите за надворешни работи и одбрана на ЕУ во Брисел.

„Многу, многу детали допрва треба да се решат, но за мене најважно е да ги завршиме овие преговори и тоа ми покажува една работа: ако има волја, има и начин“, рече Певкур, чија земја се залагаше за овој потег.

Планот одобрен од министрите се заснова на предлогот на високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Јосеп Борељ, да потроши една милијарда евра за гранати од залихите за наскоро снабдување на Киев, а уште една милијарда за заеднички набавки.

Заедничките набавки ќе бидат ограничени на компании од ЕУ и Норвешка, која има блиски економски врски со блокот.

Како дел од иницијативата, група од 17 членки на ЕУ плус Норвешка потпишаа документ познат како проектен аранжман, во кој се наведени условите за заедничко вложување за брзо купување муниција.

Овој потег означува значаен чекор во интеграцијата во ЕУ бидејќи набавките за одбрана во Европската унија досега беа во голема мера во рацете на поединечни влади-членки.

Би можело да ве интересира

Во секој момент знаеме каде се Путин и Пригожин тврди украинското разузнавање

Русија издаде налози за апсење на двајцата главни украински генерали

ВИДЕО: Путин ја обвини Украина за тероризам и се закани со одмазда

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Шефот на Вагнер го нападна Министерството за одбрана: Смрдливи бедници, што правите ?

Песков: Путин бил информиран за нападот

Ана Ололовска

Руски пратеник: Ова е најсериозниот напад врз Москва од Втората светска војна

Ана Ололовска