Ердоган: Турција презема мерки поради наводите за подводни мини во Црно Море

Од:

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска, по повод руските тврдења за пловечки мини од Одеса, украински град и пристаниште во Црното Море, изјави дека турското Министерство за одбрана ги презема сите неопходни мерки.

– Ќе се направи сè што е потребно, нема простор за загриженост, истакна Ердоган.

Русија во саботата предупреди дека подводните мини во Црното Море, поставени од украинската армија околу пристаништата Одеса, Очаков, Черноморск и Јужни, би можеле да стигнат до Босфор, па дури и до Средоземното Море.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Ердоган оди во Русија, а со Путин ќе разговара за договорот за жито

Русија: Нападнати се нашите патролни бродови во Црното Море

Катерина Ѓуровски

Путин: Постои договор

САД: Русите се подготвуваат за можни напади врз цивилни бродови во Црното Море

Ердоган се согласи со влезот на Шведска во НАТО, за возврат бара влез во ЕУ

Ердоган: Украина заслужува да влезе во НАТО

Катерина Ѓуровски