Ердоган: Турција презема мерки поради наводите за подводни мини во Црно Море

Од:

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска, по повод руските тврдења за пловечки мини од Одеса, украински град и пристаниште во Црното Море, изјави дека турското Министерство за одбрана ги презема сите неопходни мерки.

– Ќе се направи сè што е потребно, нема простор за загриженост, истакна Ердоган.

Русија во саботата предупреди дека подводните мини во Црното Море, поставени од украинската армија околу пристаништата Одеса, Очаков, Черноморск и Јужни, би можеле да стигнат до Босфор, па дури и до Средоземното Море.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Ердоган негодува што УЕФА го суспендираше Демирал, оди да го поддржи тимот против Холандија

Предраг Петровиќ

Ердоган: Споровите околу изворите на вода предизвикуваат конфликти низ светот

Мицотакис и Ердоган ќе се сретнаа во Турција за да ги подобрат односите

Ердоган ја повика Германија да ги укине ограничувањата за турската одбранбена индустрија

Ердоган го нападна Нетанјаху: „Тој сака да предизвика регионална војна“

Турција им нуди на Зеленски и Путин нацрт мировен договор