Емотивен говор на холандскиот премиер Руте

Од:

Холандскиот премиер Марк Руте на емотивна прес – конференција кажа дека цела Холандија е шокирана од трагедијата.

„Холандија нема да се смири додека одговорните за уривањето на малезискиот авион не се соочат со правдата. Најверојатно Боингот 777 е соборен, но тоа не може да се тврди додека не се стават на маса сите факти. Без доволно докази не може да се поткрепат никакви тврдења, се додека нема резултат од независна меѓународна истрага. Тимот форензичари и истражители вечерва заедно со министерот за надворешни работи Тимерманс заминува во Киев. Зборував со многу светски лидери вклучително и со Путин кој ме увери дека Русија сака целосна, независна, меѓународна истрага.

Ова е првиот чекор, а следно што е важно е да се обезбеди сигурен пристап до местото на несреќата, вклучително и безбеден премин за истражните тимови. Шпекулациите кој е виновен може само да ги наруши напорите за водење соодветна истрага“, рече премиерот Марк Руте.

Би можело да ве интересира

Холандскиот премиер го прекина одморот поради зголемен број заразени од Ковид-19

А1он

Песни од македонската поетеса Љубинка Давидовска на светски конкурс во Холандија

А1он

Уапсени двајца патници кои одбиле да носат маски во авион

А1он

Амстердам и Ротердам воведоа задолжително носење заштитни маски

А1он

Холандската влада не препорачува носење заштитни маски

А1он

Две лица загинаа при уривање на холандски воен хеликоптер

Ана Ололовска

Leave a Comment

2 + thirteen =