Еквадорскиот претседател вели дека Асанж ги прекршил условите за азил

Од:

Претседателот на Еквадор, Ленин Морено денеска изјави дека основачот на Викиликс, Џулијан Асанж повеќепати ги прекршил условите за азил, што го доби во Еквадорската амбасада во Лондон.

Тој посочи дека Асанж нема право „да ги хакира приватните налози или телефони“ и да оти не може да се меша во политиката на други држави, посебно на тие кои имаат „пријателски односи“ со Еквадор.

Асанж доби азил во Амбасадата на Еквадор во Лондон во 2012 година. Основачот на Викиликс побара азил со цел да избегне екстрадиција во Шведска, каде беше обвинет за сексуален напад. Подоцна шведските власти се откажаа од обвинувањето, но Асанж стравува дека тој може да биде екстрадиран во САД, каде Викиликс е предмет на истрага на сојузните обвинители.

Би можело да ве интересира

Армискиот врв и затворската управа во Еквадор поднесоа оставки по масакрот во затворот во Гвајакил

А1он

Најмалку 52 загинати во немири во затвор во Еквадор

Ана Ололовска

Џулијан Асанж се ожени во затвор

Катерина Павлова-Николовска

САД се жалат на одбивањето на барањето за екстрадиција на Асанж од Британија

А1он

Во Лондон рочиште на кое САД повторно бараат екстрадиција на Асанж

Ана Ололовска

Еквадорците протестираа против економската политика на претседателот Ласа

Ана Ололовска