asanz

Свет

Асанж ќе поднесе жалба на одлуката на британската Влада да биде екстрадиран во САД

А1он
Основачот на Викиликс Џулијан Асанж ќе поднесе жалба на одлуката на британската Влада да биде екстрадиран во САД, објави денеска Викиликс. „Борбата не е завршена
Свет

Асанж ќе може да се жали до британскиот Врховен суд за одлуката за екстрадиција во САД

А1он
Британски Висок суд одлучи дека основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, може да поднесе жалба до Врховниот суд на одлуката за негова екстрадиција во САД. САД
Свет

Мексиканскиот претседател Обрадор лани од Трамп побарал помилување за Асанж, но не добил одговор

А1он
Мексиканскиот претседател, Андрес Мануел Лопез Обрадор, изјави дека минатата година побарал од Доналд Трамп помилување за основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, а тоа се случило
Свет

Асанж во затвор доживеал мозочен удар, тврди неговата вереница Стела Морис

А1он
Вереницата на Џулијан Асанж, Стела Морис, денеска откри дека основачот на Викиликс на 27 октомври доживеал мозочен удар во затворот. „Дејли Мејл“ пишува дека на
Свет

Асанж на чекор до екстрадиција во САД – Високиот суд на Обединетото кралство ја прифати жалбата на американската Влада

А1он
Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж е се поблиску до екстрадиција од Велика Британија во САД откако американската Влада денеска го доби случајот за екстрадиција во
Свет

САД се жалат на одбивањето на барањето за екстрадиција на Асанж од Британија

А1он
Американските адвокати денеска започнаа нов обид за екстрадиција на Џулијан Асанж од Велика Британија, тврдејќи дека загриженоста за менталното здравје на основачот на Викиликс не