Експлозија во фабрика во Франција, осуммина повредени

Од:

Осум лица се повредени, од кои едно потешко, во несреќа што се случи попладнево во фабрика за експлозиви во Бержерак, Франција.

dobivaj vesti na viber

Сите повредени работат во фабриката. По експлозијата избувнал пожар кој брзо бил локализиран. Според информациите од местото на настанот, ситуацијата е под контрола и веќе нема опасност од ширење на пожарот и нови детонации.

Според првите извештаи, детонацијата се случила во просторијата во која се чувале експлозиви.

Сите вработени веднаш се евакуирани. Во моментот на несреќата присуствувале четириесетина лица. Во акцијата за спасување учествувале 60 пожарникари и дваесет полицајци со 32 возила. Повредените со сите хеликоптери на брзата помош биле пренесени во болницата во Бержерак.

На лице место е отворен кризен штаб. Засега не е позната причината за експлозијата, но се нагласува дека не е предизвикана од надворешни елементи. Фабриката е класифицирана како центар со висок ризик според европските стандарди.

Би можело да ве интересира

Повлечено млекото за бебиња „Кандиа“ од сите продажни места во Франција

Ана Ололовска

Се очекуваат откажувања на летови поради штрајкот на француските контролори на летање

Ана Ололовска

Раст на инфлацијата во Франција во август

А1он

Француската влада најави продолжување на тарифниот штит во 2023 година, со зголемување ограничено на 15 отсто за гасот и електричната енергија

Повеќе од илјада евакуирани поради пожар во Франција

Париз штеди енергија, Ајфеловата кула ќе ги гаси светлата еден час порано

Ана Ололовска