Џорџ Сорос личност на годината во изборот на „Фејненшал Тајмс“

Од:

Американскиот милионер Џорџ Сорос е прогласен за „личност на годината“ во изборот на британскиот весник „Фајненшал Тајмс“.

Во образложението на изборот се посочува дека на Сорос му се доделува оваа „титула“, поради неговата „активна политка и либералните погледи на светот“.

Весникот наведува дека изборот на „личност на годината“ вообичаено е одраз на остварувањата не некој поединец, а во случајот на Сорос станува збор за „вредностите што тој ги претставува“.

– Тој е знаменосец на либералната демократија и отвореното општетсво. Овие идеи, кои победија во Студената војна, денес се под притисок од сите страни – од Русија на Владимир Путин до Америка на Доналд Трамп, наведува „Фајненшал Тајмс“.

Весникот посочува дека Сорос „повеќе од три децении ја користи филантропијата за да се бори против авторитаризмот, расизмот и нетрпеливоста“.

– Со својата одамнешна посветеност на транспарентноста, слободата на медиумите и човековите права, тој го привлече гневот на авторитарните режими и се почесто и на националистичките популисти, кои продолжуваат да зајакнуваат, особено во Европа, се наведува во образложението на „Фајненшал Тајмс“ на изборот на Џорџ Сорос за личност на годината.

Би можело да ве интересира

Според Сорос, Си е закана за ЕУ

Ана Ололовска

Орбан: Сорос стои зад миграцијата на Балканот

Ана Ололовска

Сорос ќе донира една милијарда долари на универзитети

Џорџ Сорос: Фејсбук работи во корист на Трамп

А1он

Џулијани: Сорос ги назначува американските амбасадори во Украина

Ана Ололовска

Сорос: ЕУ ќе се распадне како Советскиот Сојуз