Џонсон за еден говор во САД заработи повеќе од 300 илјади долари

Од:

Напуштањето на шефот на британската влада беше голем политички пораз за него, но нема криза за неговата банкарска сметка, пренесува „Франс прес“.

Поранешниот британски премиер Борис Џонсон доби повеќе од 325.000 долари за само еден говор на состанокот на американската осигурителна индустрија, покажуваат новите податоци за приходите на британските пратеници.

Кога стана британски премиер во 2019 година, Џонсон мораше да се откаже од пишувањето написи во весници и да држи говори на различни собири.

Откако беше отпуштен во септември, Џонсон ја искористи својата новооткриена слобода за да одржи говор на состанокот на Советот на осигурителни агенти и брокери во Колорадо Спрингс на 14 октомври, за што беше платен 325.150 долари. За да го одржи овој говор, тој го скрати одморот на Карибите.

Записите во регистарот на приходи на британските пратеници покажуваат дека Џонсон, неговата сопруга и двете мали деца имале статус на гости во луксузната зона на аеродромот „Гетвик“ на 7 октомври, но и дека се вратиле на 22 октомври.

И покрај тоа, сменетиот премиер некои работи ги прави бесплатно, па без паричен надомест е регистриран како претседател на „Конзервативни пријатели на Украина“.

Би можело да ве интересира

Борис Џонсон ќе пишува мемоари за периодот додека беше премиер на Велика Британија

А1он

Борис Џонсон го спореди Путин со Милошевиќ: Мистичниот сојуз меѓу Косово и Белград е сличен на Русија и Киев

А1он

Борис Џонсон се повлече од трката за премиер: „Сега не е време“

Горан Наумовски

Џонсон е подготвен да се кандидира за нов премиерски мандат

Горан Наумовски

Борис Џонсон сака повторно да биде премиер

По оставката на Лиз Трус, Џонсон ненадејно го заврши својот одмор и се врати во Британија