Борис Џонсон сака повторно да биде премиер

Од:

Борис Џонсон се враќа во Британија бидејќи размислува за смела кандидатура за втор мандат како премиер само неколку недели откако беше принуден да се повлече, при што некои колеги предупредуваат дека неговото враќање може да создаде поголем политички хаос.

Потенцијалните кандидати за нов премиер, бидејќи Лиз Трас драматично поднесе оставка во четвртокот по само шест недели на функцијата, почнаа да лобираат во текот на викендот за да обезбедат доволно номинации за да влезат во лидерската трка пред крајниот рок во понеделник.

Џонсон, кој беше на одмор на Карибите кога Трас поднесе оставка и не кажа ништо јавно за тоа дали сака да му се врати старата работа, ја доби поддршката од десетици конзервативни пратеници, но мора да обезбеди 100 гласови потребни за да влезе во трката за новиот премиер. министер..

Секретарот за трговија Џејмс Дадриџ во петокот изјави дека Џонсон му кажал дека е подготвен и дека поранешниот лидер ќе се врати во Велика Британија во сабота. Џонсон бил исвиркан од некои патници на летот за Британија, според репортерот на Sky News на летот.

Тоа би било извонредно политичко воскресение за поранешниот премиер, кој ја напушти функцијата обвиткан со скандали, но мрморејќи дека неговите колеги ги „промениле правилата на половина пат“ од трката – критика на конзервативните пратеници кои не му дозволија да ја отслужи целата термин.

Поранешната министерка за одбрана Пени Мордоунт стана првата кандидатка која официјално ја објави својата намера да се кандидира за следен лидер на Конзервативната партија, но Џонсон и Риши Сунак, некогаш неговиот министер за финансии, ги предводат фаворитите пред гласањето следната недела.

Изгледите Џонсон да се врати во владата е поларизирачко прашање за многумина во Конзервативната партија, која е длабоко поделена по испраќањето четворица премиери за шест години.

Би можело да ве интересира

Борис Џонсон ќе пишува мемоари за периодот додека беше премиер на Велика Британија

А1он

Џонсон за еден говор во САД заработи повеќе од 300 илјади долари

Борис Џонсон го спореди Путин со Милошевиќ: Мистичниот сојуз меѓу Косово и Белград е сличен на Русија и Киев

А1он

Борис Џонсон се повлече од трката за премиер: „Сега не е време“

Горан Наумовски

Џонсон е подготвен да се кандидира за нов премиерски мандат

Горан Наумовски

По оставката на Лиз Трус, Џонсон ненадејно го заврши својот одмор и се врати во Британија