Борис Џонсон се повлече од трката за премиер: „Сега не е време“

Од:

Борис Џонсон нема да биде во трка за нов премиер на Велика Британија. Тој ја објави одлуката во изјава која ја објави Би-Би-Си.

„Во последните неколку дена бев преплавен со број на луѓе кои сугерираат дека треба повторно да се кандидирам за лидерство на Конзервативната партија, како во јавноста, така и меѓу пријателите и колегите во Парламентот. Бев привлечен од тоа затоа што ја водев нашата партија до убедлива изборна победа пред помалку од три години – и верувам дека затоа сега сум во единствена позиција да спречам општи избори.

Општите избори би биле дополнително катастрофално одвлекување на вниманието во време кога Владата мора да се фокусира на економските притисоци со кои се соочуваат семејствата низ целата земја. Верувам дека сум во добра позиција да постигнам победа на конзервативците во 2024 година. Вечерва можам да потврдам дека ја надминав многу високата пречка од 102 номинации и можам да ја објавам мојата кандидатура утре.

Има многу добри шанси да бидам успешен на изборите со членовите на Конзервативната партија и навистина би можел да се вратам во Даунинг стрит во петок. Но, во последните неколку дена, за жал, дојдов до заклучок дека тоа едноставно не би било правилно да се направи. Не можете ефективно да владеете ако немате обединета партија во парламентот.

Иако допрев и до Риши (Сунак) и до Пени (Мордаунт) – бидејќи се надевав дека можеме да се здружиме во националниот интерес – за жал не можевме да најдеме начин да го направиме тоа. Затоа, се плашам дека најдоброто нешто што можам да направам е да не дозволам мојата номинација да продолжи и да ја дадам мојата поддршка на кој и да успее. Верувам дека имам многу да понудам, но се плашам дека ова не е вистинското време – рече Џонсон.

Би можело да ве интересира

Борис Џонсон ќе пишува мемоари за периодот додека беше премиер на Велика Британија

А1он

Џонсон за еден говор во САД заработи повеќе од 300 илјади долари

Борис Џонсон го спореди Путин со Милошевиќ: Мистичниот сојуз меѓу Косово и Белград е сличен на Русија и Киев

А1он

Џонсон е подготвен да се кандидира за нов премиерски мандат

Горан Наумовски

Борис Џонсон сака повторно да биде премиер

По оставката на Лиз Трус, Џонсон ненадејно го заврши својот одмор и се врати во Британија