Џонсон ги повика лидерите на Г7 да се посветат на вакцинирање на целиот свет

Од:

Британскиот премиер Борис Џонсон синоќа ги повика лидерите на Групата седум богати земји (Г7) да се посветат на вакцинирање на целиот свет против Ковид-19 до крајот на 2022 година и тоа да го сторат до состанокот на Велика Британија следната недела.

Џонсон ќе биде домаќин на првиот самит „во живо“ по скоро две години, по состанокот на министрите за финансии на Г7 и рече дека ќе бара залог за постигнување на глобалната цел за вакцинација.

„Вакцинирањето на светот до крајот на следната година ќе биде најголемиот подвиг во историјата на медицината“, рече Џонсон.

Тој ги повика колегите лидери на Г7 да му се придружат во ставањето крај на пандемијата и да се заложат дека никогаш повеќе нема да дозволат да се повтори уништувањето предизвикано од коронавирусот.

Лидерите на Германија, Франција, САД, Италија, Јапонија, Европската унија и Канада ќе му се придружат на Џонсон на тридневниот самит во Корнвол, на југозападот од Англија, што започнува во петок.

Исто така, тоа ќе биде прво патување во странство на американскиот претседател Џо Бајден откако ја презеде функцијата во јануари.

Иако најбогатите земји вакцинираа голем дел од нивната популација, многу сиромашни земји немаа еднаков пристап до вакцините. Здравствените експерти предупредија дека вирусот ќе продолжи да се шири и мутира доколку не се донираат повеќе вакцини.

Американската министерка за финансии Џенет Јелен на состанокот на министрите за финансии во Лондон изјави дека на најбогатите земји промовирањето на вакцинацијата во посиромашните земји, кои не можат да си дозволат да купат вакцини, им е горливо прашање.
Таа исто така го повтори ставот на САД дека треба да се укинат патентните права на вакцините, додавајќи дека тие прават се што е во нивна моќ да ги решат проблемите со снабдување кои спречиле зголемување на дозите на вакцините во другите делови на светот.
Велика Британија порача повеќе од 500 милиони дози вакцини против Ковид-19 за нејзиното население од 67 милиони жители, но соопшти и дека ќе ги донира сите дози што нема да и бидат потребни.

Би можело да ве интересира

Пандемијата на коронавирусот ќе има долгорочно влијание на менталното здравје

Северна и Јужна Америка се соочуваат со пандемија на невакцинирани

Катерина Павлова-Николовска

Кина одбива да учествува во втората фаза од истрагата за потеклото на коронавирусот

Вакцинираните добиваат привилегии, во голем дел од светот се враќаат рестрикциите

Имунолозите изолираа антитело кое реагира на делта сојот

Делта сојот е проширен во 111 земји, три милиони нови случаи на коронавирус за една недела

Катерина Павлова-Николовска