Џиновски вулкан може да еруптира во секој момент: Последиците би ги почувствувале сите

Од:

Научниците од Нов Зеланд алармираат за вулканот под најголемото езеро во земјата, кој ја предизвика најголемата ерупција  во последните 5.000 години, кога последен пат еруптираше пред околу 1.800 години.

dobivaj vesti na viber

Во соопштението, геолошката агенција GeoNet соопшти дека открила речиси 700 мали земјотреси под езерото Таупо, калдера создадена од џиновскиот вулкан, и го подигнала нивото на тревога за вулкани.

Системот за предупредување за вулканите се заснова на шест нивоа што се зголемуваат, но GeoNet забележува дека ерупциите може да се случат на кое било ниво, а да не се движат во низа бидејќи активноста може брзо да се менува.

Би можело да ве интересира

Се активираа два вулкани на Камчатка

Ана Ололовска

Пронајдена жената осомничена за убиството на две деца пронајдени во куфери

А1он

Ардерн: Нов Зеланд ќе стане република, но не наскоро

А1он

Нов Зеланд дополнително ги олеснува мерките против Ковид-19

Ана Ололовска

Несреќа во Нов Зеланд: Пет лица загинаа откако кит превртел чамец

Новозеландската полиција идентификува деца чии останки биле пронајдени во стари куфери: Биле мртви три или четири години

А1он