Две лица загинаа, а повеќе од 30 се повредени за време на ураганот во Москва

Од:

Најмалку 35 лица се повредени, а двајца загинаа како последица на ураганот што во четвртокот ја зафати Москва.

Меѓу повредените има и шест деца.

Надлежните апелираа до граѓаните да не излегуваат надвор при лоши временски услови поради обилните врнежи кои се очекуваат во главниот град на Русија.

Би можело да ве интересира

Ураганот Берил го погоди крајбрежјето на Тексас, повеќе од 80.000 луѓе без струја

Во Москва втор ден по ред е соборен температурниот рекорд

ВИДЕО: Астронаут на НАСА го сними разорниот ураган од вселената

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Ураганот Берил разнесе острови на Кариби: Бездомници сме, се е уништено

Катерина Ѓуровски

Балтичките земји ја повикаа ЕУ да изгради одбранбена линија со Русија и Белорусија

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Се зголемува бројот на жртвите во пожарот близу Москва, луѓето во паника скокнале од прозорците на запалената зграда