Двајца пациенти починале во чекалната на „Свети Дух“ – едниот бил пронајден од семејството

Од:

За кратко време, под слични околности починаа двајца пациенти кои беа оставени на транспортни колички во чекалната на ургентното одделение на Клиничката болница „Свети Дух“ во Загреб.

Како што дознава Индекс, и двајцата пациенти биле примени во итната медицинска помош и биле ставени во лежечки транспортни колички и оставени во чекалната. Причината поради која биле во чекалната е тоа што креветите биле полни.

Првиот случај се случи ноќта на 20/21 февруари. Како што дознава Индекс, станува збор за пациент кој бил оставен во чекалната и кој утрото бил пронајден мртов од членовите на неговото семејство.

Неколку дена подоцна сличен исход се случи со друг пациент.

Откако му била укажана лекарска помош и тој чекал во чекалната. Вработените во медицинскиот транспорт го пронашле пациентот мртов. Во двата случаи смртта на пациентите најпрво ја забележале надворешни лица, односно семејството на починатиот и вработените во медицинскиот транспорт, а дури потоа персоналот во болницата.

Од болницата првиот случај велат дека „пациентот бил во стабилна општа состојба, имал задоволителни витални параметри и не барал континуирано следење на апаратот, но бил под надзор на дежурни медицински сестри и лекари кои го посетиле, што е видно од медицинската евиденција“.

Што се однесува до вториот пациент, наведуваат дека бил донесен со брза помош поради болки во пределот на мочниот меур и задржување на урина.

„По поставувањето на катетерот во уролошката клиника, пациентот е отпуштен од клиниката во 13.45 часот и известена е Брза помош да го однесат дома. Инаку, се работи за постар пациент со бројни придружни заболувања, а срцев удар, малигни заболувања и бели дробови. Пациентот бил следен додека ги чекал болничарите, повеќе не се жалел на болки и бил витално стабилен. Малку по 16 часот кај пациентот настанал кардиоциркулаторен застој, по што починал“, објаснуваат оттаму.

Додаваат дека пациентите не се препуштени сами на себе.

„Од почетокот на годинава, во нашиот централен ургентен центар за жал починале вкупно 26 пациенти, 14 во јануари, 8 во февруари и 4 во март“, објаснуваат оттаму.

„Вработените во нашата болница посветено работат и даваат се од себе за да им помогнат на пациентите и да им ги олеснат маките, а тоа го прават 24 часа на ден, 365 дена во годината. За нас секој човечки живот е важен и секоја смрт не потресува. Во име од сите вработени во оваа болница изразуваме искрено сочувство до семејствата на починатите“, одговорија оттаму.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Изгоре и потона катамаран во водите кај Сплит

Ана Ололовска

Уапсен 63-годишен маж за детска порнографија: Странец снимаше голи деца со својот телефон

ВИДЕО: Спасена Хрватка која со часови, повредена висеше на карпа на Вележ

Катерина Павлова-Николовска

Полицијата реши обид за убиство после 25 години: Жена нарача убиство на маж

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Се преврте трактор со приколка кој превезуваше 16 матуранти, дел од нив завршија во болница

Горан Наумовски

Голема полициска акција во цела Европа, апсења во Хрватска и во БиХ