Доналд Трамп: Забранувањето на абортусот по 15-та недела од бременоста изгледа разумно

Од:

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп денеска изјави дека забраната за абортус по 15-та недела од бременоста му изгледа разумна.

Трамп додаде дека ќе поддржи исклучоци од таа забрана, како жртви на силување, случаи на инцест и ако животот на мајката е загрозен, пренесува Ројтерс.

„Бројот на недели сега, луѓето се согласуваат е 15. И јас размислував на таа линија. И тоа ќе биде нешто што е многу разумно… Дури и тврдокорните се согласуваат, изгледа, 15 недели е бројката околу тоа кој луѓето се согласуваат“, рече Трамп во интервју за радио станицата WABC.

Би можело да ве интересира

Трамп: Странците кои ќе дипломираат на универзитет во САД треба веднаш да добијат „Зелена карта“

Трамп: Зеленски е трговец, секогаш кога доаѓа во САД, тој си заминува со 60 милијарди долари

На Европа и се заканува „Трамп моментот“: Зошто изборите во ЕУ се многу важни

А1он

Трамп: Многу од заложниците што ги чекаме не се меѓу живите

Трамп: Ники Хејли би можела да биде во мојот тим

Трамп најави дека ќе ги олесни прописите на Бајден за поседување оружје