Доналд Трамп прогласен за личност на годината во изборот на „Тајм“

Од:

Американскиот магазин „Тајм“ го прогласи новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп за „личност на 2016 година“, во неговиот традиционален годишен избор на личност што ја одбележала тековната година.

Во најтесниот избор за оваа „титула“, покрај Трамп беа и неговата демократска противкандидатка на претседателските избори и поранешен американски државен секретар Хилари Клинтон, рускиот претседател Владимир Путин и пејачката Бијонсе.

Трамп ја поздрави ваквата одлука на „Тајм“, нагласувајќи дека тоа за него претставува „голема, многу голема чест“.

– Ова ми претставува голема чест, посебно затоа што пораснав читајќи „Тајм“, изјави Трамп.

Доналд Трамп

„Тајм“ на својата насловна страна објави фотогарфија на Трамп, пропратена со текст „претседател на поделените американски држави“.

Би можело да ве интересира

Трамп: Многу од заложниците што ги чекаме не се меѓу живите

Трамп: Ники Хејли би можела да биде во мојот тим

Пет лица загинаа во торнадо во Ајова, десетици се повредени

Трамп најави дека ќе ги олесни прописите на Бајден за поседување оружје

Трамп бара Бајден да помине тест за дрога пред нивниот ТВ-дуел

Три лица загинаа во авионска несреќа во САД