Дик Марти почина на 79-годишна возраст

Од:

Поранешниот известувач на Советот на Европа, Дик Марти, кој ги истражуваше злосторствата на ОВК и трговијата со човечки органи на Косово, починаа денеска на 79-годишна возраст, соопшти Слободната демократска партија на Швајцарија.

Марти, поранешен швајцарски сенатор и обвинител, бил болен неколку месеци, објави швајцарскиот RSI.

„Кориере дел Тичино“ наведува дека Марти боледувал од рак и дека починал во својот дом во Фескоџа, откако здравствената состојба нагло му се влошила последните денови.

Марти во 2010 година објави извештај за сомнежи за трговија со органи на Косово и „Жолтата куќа“ во Албанија, во кој високи членови на ОВК, пренесува Свис инфо.

Би можело да ве интересира

Совет на Европа: Приемот на Косово не е на дневен ред на седницата на Комитетот на министри за надворешни работи

Косово може да стане членка на Советот на Европа

Советот на Европа го реизбра Александар Николоски за генерален известувач за укинување на смртната казна

Николоски: Македонците во Бугарија се лишени од правото на самоопределување, јазик, образование и здружување

Александар Николоски избран за известител за Босна и Херцеговина од Советот на Европа

Катерина Ѓуровски

Претставници на ЕУ: Патот кон ЕУ е јасен и отворен и нема алтернатива