Совет на Европа: Приемот на Косово не е на дневен ред на седницата на Комитетот на министри за надворешни работи

Од:

Приемот на Косово во Советот на Европа не е на дневен ред на седницата на Комитетот на министри за надворешни работи, што се одржува следната недела, соопштија за Гласот на Америка во таа меѓународна организација.

„Во овој момент не можеме да утврдиме кога тоа би можело да се случи. Официјалните ставови во врска со ова се во надлежност на релевантните национални органи“, се вели во одговорот од Советот на Европа.

Премиерот на Косово Аљбин Курти рече дека не прифаќа почетокот на формирањето на Заедницата на српски општини да биде основа за членство на Косово во Советот на Европа, оценувајќи дека тоа е услов за жалење на меѓународните сојузници.

Би можело да ве интересира

Косово може да стане членка на Советот на Европа

Дик Марти почина на 79-годишна возраст

Советот на Европа го реизбра Александар Николоски за генерален известувач за укинување на смртната казна

Николоски: Македонците во Бугарија се лишени од правото на самоопределување, јазик, образование и здружување

Александар Николоски избран за известител за Босна и Херцеговина од Советот на Европа

Катерина Ѓуровски

Претставници на ЕУ: Патот кон ЕУ е јасен и отворен и нема алтернатива